1) Leia meelepärane kujundus ja sobiv teema siit.

Meie valisime näiteks alloleva kaardi, ostsime ja laadisime alla.

 

valitud e-kaardi teema

 

Pane tähele, mida Sulle valitud templiidi ostmisel lubatakse. Kas on olemas klienditugi? Kas tekste ja pilte saab vahetada? Kas kaasas on juhend?

 

2) Ava zip vormingus pakk ja vaata, mis sellega kaasa tuli. Meie valitud kaardil on kaasas instructions kaustas ka õpetus, mis näitab kuidas kaarti endale sobivaks muuta. Kui juhendit pole, uuri failidest, kus on pildilised elemendid ja kus tekst. Kaart avaneb index.html failist, aga ei pruugi seda teha failisüsteemist laadides. Seega tasub laadida kaart üles serverisse ja hakata seal faile lisama ning muutma.

 

3) Kuidas jõulukaart oma serverisse üles riputada? Kõige levinum variant on kasutada FTP-d. Juhendi leiad näiteks veebimajutus.ee lehelt. Kui kaart panna näiteks htdocs kausta ja siis saab seda vaadelda veebiaadressilt https://minudomeen/minukaust. Küsi täpsemat infot oma serveripakkujalt.

 

4) Kuidas kaart endale sobivaks tuunida ehk muuta pilte, tekste ja heli? Meie valitud templiidil on images all mitmesugune graafika, mille asemele on võimalik panna meile sobivate värvide ja emotsiooniga pilt. Otsi üles enda templiidi pildifailid, mis tõenäoliselt asuvad sarnases alamkaustas. Mõni fail (nagu näiteks logo) võib asuda ka eraldi kaustas. Pildi vahetamiseks on vaja minimaalseid pilditöötlusoskusi, kuid pane tähele järgmist:

 

– Pilt peab olema originaaliga samades proportsioonides ja mõõtmetes. Vaata faili info alt või graafikaprogrammis pildi mõõtmeid.

– Uue pildi laiend (näiteks png, jpg) ja nimi peab olema sama mis vahetataval pildil.

– Kui pildil on läbipaistev taust, siis võiks ka uus pilt olla läbipaistva taustaga.

 

pildikaust

 

5) Graafikaprogrammidest soovitame kahte online graafikaprogrammi, mis on tasuta:

 

Pixlr, mis vajab flashi sisselülitamist, aga on väga tubli editor.

Photopea, mis püüab võimaldada kõike seda, mida Photoshop. Photopea on võrdväärne või mõnes aspektis praktilisem ja võimalusterohkem kui pixlr.

 

6) Kui Sul endal sobivat fotot pole, siis on võimalik see osta pildipangast, näiteks ShutterstockistKui eelarve on väike, on võimalik kasutada Google’i pildiostingus tööriistade (tools) alt autoriõiguste valikus näiteks labeled for reuse või muud valikut, mis lubab pilte taaskasutada või muudetul kujul taaskasutada.

 

7) Soovi korral asenda helifailid (meie näite puhul media kausta all). Taaskord kasuta samu faililaiendeid, sama failinime ja originaalile sarnase pikkusega ning iseloomuga laulujuppi. Muusikat pakutakse näiteks siin. Aga ole ettevaatlik ja uuri helifailide kasutusõigusi. Video ja helifailide (eriti automaatsete) mängimine võib olenevalt veebilehitsejast tekitada probleeme, nii et soovitame hoida põhirõhku siiski piltidel ja sobilikul animatsioonil.

 

8) Kuidas vahetada välja tekstid? Kõikides templiitides ei pruugigi tekste olla, aga meie valitud templiidil on. Need on meie näite puhul kirjutatud xml faili – your-card.xml. Kõige parem on seda faili avada koodiredaktoris, sest see värvib teksti vastavalt tüübile, aga on võimalik avada ka lihtsakoelises tekstredaktoris, mis ei lisa vormindust. Näiteks Macil on Textedit ja Windowsil Basic Text Editor.

 

editoris-e-kaart 

 

Üleval koodiredakor all lihtsakoeline tekstiredaktor

 

basic editor

 

See tuleb avada ja muuta kõik kaardilt tuttavad tekstid. Muuda ainult neid tekste, mis olid kaardil kasutuses. Kogemusele tuginedes teame, et probleeme võib tekitada teksti erinev pikkus, seega püüa kasutada sama pikki lauseid kui originaaltekstis.

 

9) Kõik muudetud failid tuleb üles laadida. Veebibrauseri cache vältimiseks saab kasutada incognito akent või siis Macil Cmd + shift (nool üles nupp) + R , PC-l Ctrl + F5.

 

10) Kui muudatused kaardile ei ilmu, siis soovitame kasutada teist veebilehitsejat, millega lehte pole varem vaadatud, või muuta kausta nime ja seega laadida kaarti uuelt URL-lt.

 

11) Kuidas jõulukaarti edastada? Soovitame kaarti edastada näiteks e-maili sees, nii et lisada pildile kaardi link. Nii näeb kaardisaaja staatilist pilti ja klikkides animeeritud kaarti. Turvapiirangute tõttu ei ole võimalik e-maili sisse animatsioonidega kaarti panna. Seda saab lihtsamal kujul teha otse emailiredaktoris. Vajadusel küsi abi emailiteenusepakkujalt. Kui kirja on vaja kujundada html kujule, siis selle aitab uudiskirjana genereerida näiteks WordPressi lehel Mailpoet plugin.

 

Meie saime valitud põhjast teha koostööpartneritele näiteks sellise kaardi.

 

Kui aga valitud templiidi võimalused jäävad väheseks või tundub Sulle tülikas ja oskusinõudev muuta valmiskaardi esitlust, animatsioone ja värve, saame kindlasti pakkuda abi – meie disainer saab teha animatsiooni, kus võimalik ise kontrollida piltide paigutust jms, kaasa arvatud seda, kuidas kaart mobiilis jm ekraanidel (responsive) välja näeb. Vaata näidet siit.

 

Loodame, et meie näpunäidetest on abi. Soovime kõigile toredaid jõule ja ägedate jõulukaartide koostamist!

Kokkuvõte
Veel ei ole hilja teha oma online jõulukaart
Artikli nimi
Veel ei ole hilja teha oma online jõulukaart
Kirjeldus
Jõulud on märkamatult lähenenud, aga Sinul pole ikka veel jõulukaarti, mida sõpradele, tuttavatele ja koostööpartneritele saata? Ära muretse! Veel jõuad, me aitame ja anname Sulle lihtsad juhtnöörid, kuidas personaalne jõulukaart valmis teha.
Autor
Avaldaja
E-lahendused
Avaldaja logo