Millised on muudatused meid ees ootavad?
  • Gutenberg editor on vast kõige suurem muudatus, mis on eriti tajutav just tavakasutajale. Gutenberg editor võimaldab postituste kirjutamist ja sisu muutmist hoopis teistmoodi kui senine WYSIWYG editor, kuid sellest kirjutan lähemalt all pool.
  • Turvauuendused – seega pole tark tegu uuendamist väga kaua edasi lükata.
  • Mõned REST API puudutavad muudatused ja muidugi suurem mobiilisõbralikkus, kuhu kõik teisedki pürgivad.
  • Uus theme – Twenty Nineteen.
Kuidas uues versioonis postitusi kirjutatakse?

Gutenberg on uus WordPressi tekstiredaktor. Postitust koostama hakates avaneb uuel versioonil hoopis teistsugune vaade – praktilisel tühi “leht”, milles üks väli pealkirja jaoks ja paar plussmärki uute sisuosade lisamiseks.

 

gutenberg, wordpress 5 veeb

 

Kui veidi sisu lisada ja küljelt “võimalused” avada, näeb editor praegusele tekstiredaktorile veidi sarnasem välja – üleval pealkiri, keskel sisukirjutamisala ja küljel mitmesugused valikud. Redaktorisse sisu lisamise loogika on aga hoopis teistsugune kui varem.

 

gutenberg versu klassika veebilehtede arendus

 

Uus tekstiredaktor on n-ö plokipõhine. See tähendab, et iga sisuosa moodustab eraldi sisutüübi ploki. Näiteks pildiplokk, tekstiplokk, tsitaadiplokk jne. See loogika on lihtne mõista inimestele, kes on varasemalt pikemat aega kasutanud mõnda pluginana külge liidetud drag and drop editori nagu Divi builder või Visual Composer. Gutenberg ongi otse WordPressi liidetud editor, mis kasutab sarnast süsteemi, nagu pagebuilder’id. Need, kes varem pagebuilder’it kasutanud ei ole, on sisuliselt sunnitud sisuredaktorilt, kus varem kõik ühe joruna kirjutatud, minema üle “kastisüsteemile”, kus iga postituse sisuosa lisamine algab valikuga, mis tüüpi on lisatav osis.

Gutenbergi eelised ja üllatus

Kindlasti vajavad kasutajad harjumist, kuid muudatused on tegelikult positiivsed. Uus sisuhaldamise ja -muutmise viis on palju paindlikum ja samas töökindel ning hakkama peaksid saama ka võhikud.

Gutenberg editor võimaldab nii mõndagi nutikat ja kasulikku:

  • Drag and drop’iga ning noolte abil on võimalik sisu lihtsasti ümber paigutada.
  • Võimalik lisada erinevaid eelvormindatud sisuplokke – just fill in the blanks. Näiteks tulpade blokk, mis kohandub ekraanisuuruse vähenemisel (on responsive), või plokk, mis sisestab (pange nüüd tähele!) – vana tüüpi editori uue sisse! Nii saab ka gutenbergi sees kasutada praegust WYSIWYG redaktorit.
  • Olenevalt plokist on lisatud käepärased lisavõimalused nagu näiteks tausta- või kirjavärvi muutmine ja tõenäoliselt veebiarendajate lemmik – klasside lisamine.
  • Kogu sisu on võimalik kopeerida ühe nupuvajutusega puhvrisse.
  • Sisuplokke saab taaskasutada.

Võimalusi tuleb tulevikus ilmselt iga uuenduse ja mitmete pluginatega üha juurde. Kuulda on olnud ka sellest, et ehk on kunagi kogu WordPressi sisu Gutenbergis hallatav. Sealhulgas ka traditsioonilised korduvad osad nagu päis ja jalus, mis saaksid olla näiteks korduvplokid, mida muutes ühelt lehelt muutub nende sisu kõigis.

Gutenbergi miinuspool

On ette heidetud, et puuduvad page optionid. Need on siis lehe üleval servas olevad valikud, mis võimaldavad kontrollida, millist sisu ja kuidas halduskeskkonnas adminile näidatakse.

Minu arvates redaktor ise on nii minimalistlik, et ehk pole nende puudumisel vigagi. Samuti on võimalik, et mõne järgmise versiooniga need taastatakse.

 

Mõnda kasutajat võib häirida see, et varasemalt paremal küljel harjumuspäraselt asunud valikud on peidetud ja neid tuleb otsida “mutrivõtmekese” ja “document” valiku alt. Samas täpselt nagu page option’ide puhul jätab WordPress valikud meelde ja järgmise sisu koostamisel on varasemalt kasutatud valikud nähtaval.

 

Gutenberg ei ole veel eestikeelne, aga loodetavast parandavad selle vea meie omad tõlkeaktivistid.

Kuidas Gutenbergi proovida?

Uuendustega on alati oht, et midagi läheb n-ö katki. Riskigrupp on veebid, millel on vananenud pluginad, sh kindlasti need, millel on juba olemasolev plokipõhine editor, mis ei ühildu uuega. Gutenbergi plugina installimise puhul oleks hea kasutada WordPressi viimast versiooni.

Uut redaktorit saab proovida mitut moodi. Näiteks siin: https://testgutenberg.com. Proovige, kuidas meeldib. Enne 5.0 versiooni välja tulemist on editor saadaval pluginana, mille saab alla laadida siit: https://wordpress.org/plugins/gutenberg.

Soovitan arenduskeskkonnas testida, kas plugin koos veebiga töötab korrektselt, või lausa installeerida uus WordPress, et rahulikult katsetada. Plugina puhul pole hirmu, et peaks kasutama iga postitse/ lehe loomisel Gutenbergi. Kui klikkida postitusel, siis avanevas vaates on “uus postitus” nupu kõrval rippmenüü, mis laseb valida, kas kasutada classic editori või Gutenbergi.

Mida teha, kui Sulle ei meeldi uus editor?

Tegelikult saab ka pärast 5.0 versiooni peale üle minnes soovi korral harjumuspärast redaktorit edasi kasutada. Selle jaoks on tehtud plugin, mis hetkel beetaversiooniga testitud. Selle leiab siit: https://wordpress.org/plugins/classic-editor .

Muidugi soovitan nii WordPressi uuenduse kui ka lisaplugina paigaldamise teha mitte live vaid arenduskeskkonnas ja testida nii editori kui ka külastajale nähtavat osa. Eriti kui lehel on palju pluginaid, mis võivad muutustega konflikti sattuda.

Kui arenduskeskkonda parasjagu saadaval pole või ei soovita kasutada arendusfirma abi, saab teha saidist enne koopia näiteks sellise populaarse pluginaga nagu Duplicator. See võib säästa nii närve, aega kui ka raha. Praegust editori WP kodulehel oleva info järgi toetatakse ametlikult aastani 2021.

Kokkuvõttes soovitan muutustega kaasa minna ja igale oma olemasolevale lehele proovida võimaluse korral Gutenberg juba praegu peale panna. Hiljem ei tundu 5.0 versioonile üle minemine enam suure muudatusena.

 

Huvitavad lingid:

Räägib põhimõtetest, kuhu poole liigutakse:
https://youtu.be/Pf9v9BUusHM
Testib ja näitab editori kasutamist:
https://youtu.be/P8eIe_Pjjp0
Gutenbergi saab online’s ilma installimata järele proovida siin:
https://testgutenberg.com/
Kui 5.0 versioonile üle minnes on soov kasutada vana WYSIWYG editori, saab seda teha pluginaga, mille leiate siit:
https://wordpress.org/plugins/classic-editor/

Head katsetamist!